Norwegian skiing team 1 Rectangle.jpg

Jedno zlé pošmyknutie a všetko je stratené

Nórsky národný lyžiarsky tím by nikdy nezišiel tak hladko, keby nebolo týchto ľudí.

Väčšina z nás pravdepodobne nikdy nevidela lyžiarsku súťaž bližšie ako v televízii a z pohodlia pohovky to vyzerá takmer bez námahy, keď lyžiari pretekajú na snehu. Ale dôvod, prečo môžu ísť tak rýchlo, je hlavne vďaka nespomínaným hrdinom lyžiarskeho tímu – lyžiarskym voskom.
 
Beitostolen, Nórsko. Stretli sme sa s Knutom Nystadm, hlavným lyžiarskym voskovačkom. Jeho tím tvrdo pracuje vo svojom upravenom prívese – pripravujú sa na majstrovstvá sveta vo februári 2015. Všetko je potrebné odskúšať: rukoväť, sklz a to, s ktorými chemickými látkami fungujú najlepšie.
 
Vysoké očakávania
 
Jeho tím začína prípravu skoro. A testovania sú rozsiahle.
 
„Majú náročné pracovné prostredie s množstvom cestovania, dlhými pracovnými dňami a vysokými nárokmi na výkon.“ Knutove komentáre.
 
Pokračuje: „Od nórskych lyžiarov sa očakáva, že v súťaži budú dominovať a domov prinesú zlaté medaily. Ak sa tak nestane, rovnako ako v Soči, jedna z prvých vecí, ktoré sa budú kontrolovať, sú lyže.“
 
Najlepšie výsledky vyžadujú špecializované tímy
 
Niektoré z voskovačov sú priamo zodpovedné za pretekárov. Budovanie a udržiavanie zbierky lyží, rovnako ako ich testovanie a voskovanie pred súťažou. Hlavný šéf pre priľnavosť je zodpovedný za nájdenie správnych produktov – základné vosky, nové zmesi, metódy alebo polevy – aby zaistili priľnavosť lyží, keď potrebujú. No tiež sa musia kĺzať, a za to je zodpovedný šéf sklzu. Je to veľká úloha, takže šéf sklzu pracuje s asistentom, aby našli najlepšie metódy, klzáky, prášok a zmesi.
 
Tím je výrazne závislý od dobrých partnerov a materiálov, aby mohli poskytovať špičkové výsledky. Príprava a čistenie pár stoviek lyží viackrát v priebehu sezóny znamená, že produkujú veľké množstvo odpadu, ak nemáte na mieste najlepšie možné riešenie. Vďaka Low-lint čistiacim utierkam, vlhčeným utierkam a papierovým utierkam zo zásobníkov namontovaných na pracovných staniciach sa práca robí veľmi efektívne. Nesmie sa zabudnúť vyhnúť sa neporiadku v chemických látkach a udržiavaniu zdravého pracovného prostredia, a to aj v stresujúcom čase.
 
Vraciame sa teda späť do Nystadu: Jeho úlohou je predovšetkým organizácia tímu, aby sa zabezpečilo, že majú najlepšie podmienky pre úspech.
 
Bez ohľadu na výsledok – vyhrávate alebo prehrávate spolu.
 
Voskovací príves nórskej lyžiarskej federácie je vybavený mnohými výrobkami vrátane vlhčených utierok Tork. Keďže voskovací príves nemá vlastný prívod vody, voskovači používajú vlhčené utierky na ruky značky Tork na umývanie a čistenie rúk, vďaka čomu majú deň jednoduchší. 

Vďaka Low-lint čistiacim utierkam, vlhčeným utierkam a papierovým utierkam zo zásobníkov namontovaných na pracovných staniciach sa práca robí veľmi efektívne.

Knut Nystad

Šéf technik voskovania lyží pre nórsky bežkársky tím